In Memoriam

This list represents all In Memoriam submissions between September 2019 and December 2020.

+2010s

Joshua Gitlitz ’11


+2000s

Josh Behjat ’09

Victoria Bixby ’09

Mary Crawford ’03

Ginna Foster Cannon ’03

Renato Lion ’03

Jennifer Rolnick Rosenthal ’02


+1990s

Jeremy Dockter ’99

Walter Harp ’99

Paul LaHiff ’97

Theresa Westcott ’96

David Turner ’95

David Crowell ’91

Darren Bagwell ’91

Jack Donskoy ’91

William Jones ’91

Pierre Pitance ’91

Brewster Carroll ’90

Joshua Schein ’90


+1980s

Emmy Wyatt ’89

Timothy Calligan ’88

Andrew Fredman ’88

David Persing ’87

David Simon ’86

Robert Tufts ’86

Charles Allen ’85

John Joyce ’84

Warren Brown ’84

Robert Ettl ’84

Judson Bergman ’83

Jane Majeski ’82

James Ellis ’81

William Egelhoff ’80

Charles Boucher ’80

Paul Coleman ’80

F. Reding ’80


+1970s

Bernard Novack ’79

Timothy Dorr ’79

Jonathan Hoen ’78

Eric Luse ’78

Edward Darrow ’77

John Payne ’77

John Skinner ’77

Priscilla Young ’77

Salvatore DeMarco ’76

Dolores Stammer ’76

Constance Ku ’76

Margaret Lasher-Roome ’76

David Shapiro ’76

Roy Taylor ’76

Marcia Nichol ’75

Thomas Dilk ’75

John Lloyd ’75

Arthur Tek ’75

John Barch ’74

Salvatore Nuzzo ’74

Andrew Belsinger ’73

William Granito ’72

Robert Straskulic ’72

Rachel Davis ’71

John Fenlon ’71

Robert Gilbert ’71

Peter Locke ’71

Carolyn Loney ’71

Robert Paterson ’71

Marc Sternfeld ’71

Lambert Thom ’71

Isaiah Baker ’70

Larry Bloom ’70

Robert Butchenhart ’70

DeWitt Clinton ’70

Douglas Cornwell ’70

Peter Goldmark ’70


+1960s

Brian Campbell ’69

Frank Baracca ’69

Richard Flintoft ’69

William Jackson ’69

Stephen Shea ’69

John Stonier ’69

Howard Clark ’68

Wolfgang Haupt ’68

Olin Heestand ’68

Lawrence Helms ’68

Sheldon Hoffman ’68

Anthony Kreisel ’68

David Robb ’68

Bruce Schlechter ’68

James Strauss ’68

Ernest Brita ’67

Robert Feinschreiber ’67

John Foehl ’67

Harvey Fotter ’67

James Rosenfeld ’67

Arthur Samberg ’67

Gerald DeFilippo ’66

Richard Goeltz ’66

David John ’66

Roy Nash ’66

Craig Newhouse ’66

John Santuccio ’66

Richard Ziegler ’66

Leon Gibbs ’65

Stephen Hesse ’65

Robert Johnson ’65

John McHugh ’65

Richard Mutter ’65

Joseph Naporano ’65

Edward Radding ’65

Murray Rome ’65

John Acken ’64

Edward Caplan ’64

Lawrence Lombardi ’64

Seward Sweet ’64

John Wooster ’64

Laurence Beer ’63

Robert DuPuis ’63

George Kasten ’63

Jorma Partinen ’63

Milton Silver ’62

Maurice Adams ’62

John Donahoe ’62

Alan Kahn ’62

Robert Katz ’62

Paul Standel ’62

John Whelton ’62

Robert Cole ’61

Frank Deutschmann ’61

E. Fredrikson ’61

David Goldstone ’61

Dennis Lacoss ’61

J. Larson ’61

John Murtha ’61

Robert Shapiro ’61

Donald Silver ’61

Livingston Ulf ’61

Robert Unger ’61

Paul Boorujy ’60

Henry Adams ’60

William Kingsley ’60

Thomas Kirmayer ’60

Jonathan Greenburg ’60

Arthur Siegel ’60


+1950s

Marvin Cetron ’59

Herbert Olshever ’59

Robert Rapaport ’59

Thomas Raugust ’59

Benjamin Schore ’59

John Clogan ’58

Irving Exter ’58

Richard Fintzy ’58

John Fucigna ’58

Ronald Rubinow ’58

Arnold Aronson ’58

David Dolben ’58

M. Ellinger ’58

Charles Judkins ’58

John Kalagher ’58

Alan Morganstein ’58

David True ’58

Florence Peterson ’57

John Shuman ’57

George Hunt ’57

Charles Kellogg ’57

Neal Cooper ’56

Don Norford ’56

F. Weldon ’56

Sanford Zeitler ’56

Howard Falberg ’56

John Hitchcock ’56

Leon Henry ’55

Joseph Quinn ’55

Richard Bower ’55

Robert Segal ’55

Knut Linse ’54

Kenneth Seeger ’54

Stewart Knapp ’54

William O'Leary ’54

Seymour Berkman ’53

Lawrence Boleky ’53

Clyde Raymond ’53

Richard Abrons ’53

Allan Braff ’53

Beresford Church ’53

Arthur Fagan ’53

Kenneth Greenfield ’53

John Wheaton ’53

Dermott Breen ’52

David Coplon ’52

George Economakis ’52

Richard Hoffmann ’52

Walter McConnell ’52

Donald McNicol ’52

John Deasy ’52

Richard McCarthy ’51

Charles Benesch ’51

Sheldon Evans ’51

James Broughal ’50

John Sherman ’50

Frank Von Der Haar ’50

Richard Clark ’50

S. Shear ’50

Roger Brach ’50

Harvey Moger ’50

Francis O'Shaughnessy ’50

Keith Parker ’50

Henry Pfeiffer ’50

Robert M. Sanders ’50


+1940s

Robert Brockmann ’49

Irving Winokur ’49

Stanley Weiner ’49

Herbert Brinberg ’48

Donna Dittmeier ’48

Andrew Harper ’48

Charles Horn ’48

Raymond Loen ’48

Helen Ackerman ’47

Robert Livingston ’47

Aubrey Farb ’46

Mary Murtagh ’46

Janet Hoffman ’42

Robert Schlanger ’42

Adrian Sokoloff ’42

Louise Adell ’41

Nancy Cantrell ’40


+1930s

Electa Gifford ’36


jQuery(document).ready(function() { if(GetParameterValues('item') && GetParameterValues('item') !='') { var show1 = GetParameterValues('item'); jQuery('#fullProfile li').hide(); jQuery('#fullProfile li#' + show1).show(); } function GetParameterValues(param) { var url = window.location.href.slice(window.location.href.indexOf('?') + 1).split('&'); for (var i = 0; i < url.length; i++) { var urlparam = url[i].split('='); if (urlparam[0] == param) { return urlparam[1]; } } } });