spring 2014 MBA Courses

 

 Filter your results

Schedule:



Block Week


Core/Electives

Centers and Programs:

Divisions:

Instructor:


Day & Time
Instructor
Location

Kamel Jedidi (kj7)
Division(s): Business

Kamel Jedidi (kj7)
Division(s): Business

Michael Johannes (mj335)
Division(s): Business

Michael Johannes (mj335)
Division(s): Business

Michael Johannes (mj335)
Division(s): Business

Kamel Jedidi (kj7)
Division(s): Business

Aaron Wallen (aw2328)
8th Floor Conference Center

John McGill (jmcgill)

John McGill (jmcgill)

John McGill (jmcgill)

John McGill (jmcgill)

Modupe Akinola (ma2916)

Enrique Arzac (era1)

Eva Ascarza (ea2495)

Norman Bartczak (njb7)

Ann Bartel (apb2)

Daniel Bartels (dmb2199)

Mark Cohen (mac2218)

Cliff Cramer (cc2663)

Bruce Craven (bhc1)

Wouter Dessein (wd2179)

Bob Dorf (rd2559)

Jeffrey Feiner (jf2147)

Raymond Fisman (rf250)

Bruce Greenwald (bg7)

Geoffrey Heal (gmh1)

Andrew Hertzberg (ah2692)

Raymond Horton (rdh3)

R.A Farrokhnia (arf25)

Kamel Jedidi (kj7)

Todd Jick (tdj2105)

David Juran (dj114)

Jeremy Kagan (jhk46)

Sharon Katz (sk2280)

Amit Khandelwal (ak2796)

Jerry Kim (jwk2108)

Leonard Lee (ll2399)

David Lerner (dl2303)

Ketty Maisonrouge (km2233)

Malia Mason (mfm2139)

Jack McGourty (jm723)

Stephan Meier (sm3087)

Michael Morris (mwm82)

Doron Nissim (dn75)

Martin Oehmke (mo2372)

Michel Pham (tdp4)

Damon Phillips (dp2588)

Tomasz Piskorski (tp2252)

Michael Preston (mp449)

Evan Rawley (er2642)

David Ross (dr2175)

Tano Santos (js1786)

Miklos Sarvary (ms4584)

Fabio Savoldelli (fs2304)

Scott Shriver (ss4127)

Marshall Sonenshine (ms3978)

Suresh Sundaresan (ms122)

Suresh Sundaresan (ms122)

Alireza Tahbaz-Salehi (at2761)

Olivier Toubia (ot2107)

Bruce Usher (bmu2001)

Garrett Van Ryzin (gjv1)

Hitendra Wadhwa (hw2114)

Daniel Wolfenzon (dw2382)

Pierre Yared (py2114)

Kent Daniel (kd2371)

Laurie Hodrick (lsh19)

Guy Shanon (gs205)

Marco Viola (mv2472)

Ko Kuwabara (kk2558)

Adam Galinsky (ag2514)

Robert Willens (rw58)

Emi Nakamura (en2198)

Moshe Cohen (mac2310)

Jonathan Salinas (jls2125)

Enrichetta Ravina (er2463)

R. Glenn Hubbard (rgh1)

Ethan Binder (emb2113)

Len Sherman (ls2673)

Angela Lee (awl2108)

Ava Seave (as2486)

Sabin Streeter (ss1179)

Wui Yen Liow (wl2416)

Dan Amiram (da2477)

Alonso Martinez (am3638)

Margaret Cannella (mmc99)

Carri Chan (cc3179)

Jay Coleman (jc4157)

Sharad Devarajan (sd2049)
Division(s): Business

Michelle Greenwald (mg2084)

Jeffrey Harris (jah2126)

Scott Hendrickson (sh2331)

Hugh Patrick (htp1)

Katherine Phillips (kp2447)

Keith Wilcox (ktw2113)

Daniel Yarsky (dy23)

Gita Johar (gvj1)

Sameer Maskey (srm2005)

Frederic Mishkin (fsm3)

Kinshuk Jerath (kj2323)

Brett Gordon (brg2114)

Naveen Bhatia (nb2585)

Travis Bradford (tb2476)

Brendan Burns (bmb10)

Michael Corasaniti (mac194)

Thomas Craig (tmc29)

Paul Glasserman (pg20)

Ron Gonen (rg2127)

David Haber (dh2305)

Alon Kalay (ak3318)

Bruce Kogut (bk2263)

Murray Low (mbl2)

John Walker (JW2461)

Rajan Sambandam (rs3358)

Lawrence Glosten (lrg2)

Jared Grusd (jeg2115)

Christopher Mayer (cm310)

Jarrod Moses (jm4003)

Vince Ponzo (vmp2001)

Dan Wang (djw2104)

John McGill (jmcgill)
Division(s): Business

Modupe Akinola (ma2916)
Division(s): Business

Enrique Arzac (era1)
Division(s): Business

Eva Ascarza (ea2495)
Division(s): Business

Norman Bartczak (njb7)
Division(s): Business

Ann Bartel (apb2)
Division(s): Business

Daniel Bartels (dmb2199)
Division(s): Business

Mark Cohen (mac2218)
Division(s): Business

Cliff Cramer (cc2663)
Division(s): Business

Bruce Craven (bhc1)
Division(s): Business

Wouter Dessein (wd2179)
Division(s): Business

Bob Dorf (rd2559)
Division(s): Business

Jeffrey Feiner (jf2147)
Division(s): Business

Raymond Fisman (rf250)
Division(s): Business

Bruce Greenwald (bg7)
Division(s): Business

Geoffrey Heal (gmh1)
Division(s): Business

Andrew Hertzberg (ah2692)
Division(s): Business

Raymond Horton (rdh3)
Division(s): Business

R.A Farrokhnia (arf25)
Division(s): Business

Kamel Jedidi (kj7)
Division(s): Business

Todd Jick (tdj2105)
Division(s): Business

David Juran (dj114)
Division(s): Business

Jeremy Kagan (jhk46)
Division(s): Business

Sharon Katz (sk2280)
Division(s): Business

Amit Khandelwal (ak2796)
Division(s): Business

Jerry Kim (jwk2108)
Division(s): Business

Leonard Lee (ll2399)
Division(s): Business

David Lerner (dl2303)
Division(s): Business

Ketty Maisonrouge (km2233)
Division(s): Business

Jack McGourty (jm723)
Division(s): Business

Stephan Meier (sm3087)
Division(s): Business

Michael Morris (mwm82)
Division(s): Business

Doron Nissim (dn75)
Division(s): Business

Martin Oehmke (mo2372)
Division(s): Business

Michel Pham (tdp4)
Division(s): Business

Damon Phillips (dp2588)
Division(s): Business

Tomasz Piskorski (tp2252)
Division(s): Business

Michael Preston (mp449)
Division(s): Business

Evan Rawley (er2642)
Division(s): Business

David Ross (dr2175)
Division(s): Business

Tano Santos (js1786)
Division(s): Business

Miklos Sarvary (ms4584)
Division(s): Business

Fabio Savoldelli (fs2304)
Division(s): Business

Scott Shriver (ss4127)
Division(s): Business

Marshall Sonenshine (ms3978)
Division(s): Business

Morten Sorensen (ms3814)
Division(s): Business

Suresh Sundaresan (ms122)
Division(s): Business

Alireza Tahbaz-Salehi (at2761)
Division(s): Business

Olivier Toubia (ot2107)
Division(s): Business

Bruce Usher (bmu2001)
Division(s): Business

Garrett Van Ryzin (gjv1)
Division(s): Business

Hitendra Wadhwa (hw2114)
Division(s): Business

Daniel Wolfenzon (dw2382)
Division(s): Business

Pierre Yared (py2114)
Division(s): Business

Kent Daniel (kd2371)
Division(s): Business

Laurie Hodrick (lsh19)
Division(s): Business

Guy Shanon (gs205)
Division(s): Business

Marco Viola (mv2472)
Division(s): Business

Ko Kuwabara (kk2558)
Division(s): Business

Adam Galinsky (ag2514)
Division(s): Business

Robert Willens (rw58)
Division(s): Business

Emi Nakamura (en2198)
Division(s): Business

Moshe Cohen (mac2310)
Division(s): Business

Jonathan Salinas (jls2125)
Division(s): Business

Enrichetta Ravina (er2463)
Division(s): Business

R. Glenn Hubbard (rgh1)
Division(s): Business

Ethan Binder (emb2113)
Division(s): Business

Len Sherman (ls2673)
Division(s): Business

Angela Lee (awl2108)
Division(s): Business

Ava Seave (as2486)
Division(s): Business

Sabin Streeter (ss1179)
Division(s): Business

Wui Yen Liow (wl2416)
Division(s): Business

Dan Amiram (da2477)
Division(s): Business

Alonso Martinez (am3638)

Margaret Cannella (mmc99)
Division(s): Business

Carri Chan (cc3179)
Division(s): Business

Jay Coleman (jc4157)
Division(s): Business

Sharad Devarajan (sd2049)
Division(s): Business

Michelle Greenwald (mg2084)
Division(s): Business

Jeffrey Harris (jah2126)
Division(s): Business

Scott Hendrickson (sh2331)
Division(s): Business

Hugh Patrick (htp1)
Division(s): Business

Katherine Phillips (kp2447)
Division(s): Business

Keith Wilcox (ktw2113)
Division(s): Business

Gita Johar (gvj1)
Division(s): Business

Sameer Maskey (srm2005)
Division(s): Business

Frederic Mishkin (fsm3)
Division(s): Business

Kinshuk Jerath (kj2323)
Division(s): Business

Brett Gordon (brg2114)

Naveen Bhatia (nb2585)

Travis Bradford (tb2476)

Brendan Burns (bmb10)

Michael Corasaniti (mac194)

Thomas Craig (tmc29)

Paul Glasserman (pg20)

Ron Gonen (rg2127)

David Haber (dh2305)

Alon Kalay (ak3318)

Bruce Kogut (bk2263)

Murray Low (mbl2)

John Walker (JW2461)

Rajan Sambandam (rs3358)

Lawrence Glosten (lrg2)

Jared Grusd (jeg2115)

Christopher Mayer (cm310)

Jarrod Moses (jm4003)

Vince Ponzo (vmp2001)

Dan Wang (djw2104)
R - B Term
04:00PM to 07:15PM

Alireza Tahbaz-Salehi (at2761)
URI 305

Class will be held April 17 and May 1st in Uris 305. These are the only class sessions.

Division(s): Business
TR - Full Term
09:00AM to 10:30AM

Raymond Horton (rdh3)
WJW 311
Division(s): Economics, Management
Center(s) and Program(s): Social Enterprise

Donald Sexton (des5)
Off-Campus (Please see description)

Enrollment is via application only. There are no biddable seats.

Division(s): Business
M - Full Term
09:00AM to 12:15PM

Stuart Ellman (se2111)
Will Porteous (wdp2101)
URI 333
Division(s): Business
Center(s) and Program(s): Entrepreneurship
R - Full Term
02:15PM to 05:30PM

Amit Khandelwal (ak2796)
URI 333
Division(s): Economics
T - A Term
05:45PM to 09:00PM

Ellynne Dec (ed2591)
URI 140
Division(s): Business
Center(s) and Program(s): Healthcare
Block Week 1: Jan 13-17 -
09:00AM to 05:00PM

Eric Johnson (ejj3)
Stephen Zeldes (spz1)
On-Campus (Please see description)

This course will take place in WJW L107 (basement level)

Division(s): Economics, Marketing
T - A Term
09:00AM to 10:30AM

Jack McGourty (jm723)
Shang-Jin Wei (sw2446)
URI 331
Division(s): Business
R - A Term
04:00PM to 05:30PM

Stephan Meier (sm3087)
URI 330
Division(s): Business
T - A Term
02:15PM to 03:45PM

Alonso Martinez (am3638)
363 Grace Dodge
Division(s): Business
T - A Term
05:45PM to 09:00PM

Shang-Jin Wei (sw2446)
URI 333

PLEASE NOTE: This class will meet Jan. 28, Feb. 25, Mar. 4, and Apr. 8 only.

Division(s): Business

John McGill (jmcgill)
R - Full Term
02:15PM to 05:30PM

Mark Cohen (mac2218)
WJW 416

First class attendance is mandatory. Only open to 2nd years; must abide by Master Class code of conduct.

Division(s): Marketing
M - B Term
10:45AM to 02:00PM

Matthias Birk (mb2880)
Gita Johar (gvj1)
WJW 310
Division(s): Marketing
T - Full Term
09:00AM to 12:15PM

Rajeev Kohli (rk35)
Alonso Martinez (am3638)
URI 330
Division(s): Marketing
Block Week 1: Jan 13-17 -
09:00AM to 05:00PM

Ketty Maisonrouge (km2233)
WJW 208

This course will not be available for adding during the add/drop period. Please refer to syllabus for pre-class assignments.

Division(s): Marketing
W - Full Term
02:15PM to 05:30PM

Mark Cohen (mac2218)
URI 142

Attendance at first class session is mandatory.

Division(s): Marketing
T - Full Term
09:00AM to 12:15PM

Brett Gordon (brg2114)
URI 333
Division(s): Marketing
T - Full Term
02:15PM to 05:30PM

Brett Gordon (brg2114)
URI 333
Division(s): Marketing
W - B Term
02:15PM to 05:30PM

Ellen Schapps (es3122)
URI 307
Division(s): Marketing
Half-Block Week: Jan 23-24; Jan 27 -
09:00AM to 05:30PM

Deepak Chopra (dc2839)
Sharad Devarajan (sd2049)
URI 141

Jan 23rd class will run from 9:00am - 1:30pm. This class does not conflict with B8615-001.

Division(s): Marketing
Center(s) and Program(s): Entrepreneurship
M - B Term
12:30PM to 03:45PM

Andrew Stephen (ats2107)
URI 330

First class attendance is mandatory.

Division(s): Marketing
Center(s) and Program(s): Media & Technology
T - A Term
02:15PM to 05:30PM

Stephen Liguori (sl3529)
URI 330
Division(s): Marketing
R - B Term
04:00PM to 07:15PM

Jarrod Moses (jm4003)
URI 303
Division(s): Marketing
Center(s) and Program(s): Media & Technology
T - Full Term
02:15PM to 05:30PM

Miklos Sarvary (ms4584)
URI 141
Division(s): Marketing
Center(s) and Program(s): Media & Technology
M - A Term
09:00AM to 12:15PM

Jeffrey Krawitz (jk2261)
WJW 416
Division(s): Marketing
R - B Term
09:00AM to 12:15PM

Alonso Martinez (am3638)
URI 333
Division(s): Marketing
R - A Term
09:00AM to 12:15PM

Marco Viola (mv2472)
URI 333
Division(s): Marketing
M - B Term
09:00AM to 12:15PM

Angela Lee (awl2108)
WJW 416
Division(s): Marketing
W - B Term
02:15PM to 05:30PM

Angela Lee (awl2108)
WJW 416
Division(s): Marketing
W - Full Term
02:15PM to 05:30PM

Len Sherman (ls2673)
URI 301
Division(s): Marketing
R - Full Term
09:00AM to 12:15PM

Rajan Sambandam (rs3358)
URI 142
Division(s): Marketing
Center(s) and Program(s): Media & Technology
R - Full Term
02:15PM to 05:30PM

Rajan Sambandam (rs3358)
URI 326
Division(s): Marketing
Center(s) and Program(s): Media & Technology
Half-Block Week: Jan 21-Jan 23 -
10:30AM to 07:00PM

Sharad Devarajan (sd2049)
WJW 209

Jan 23 class will run from 1:45pm - 6:15pm. This class does not conflict with B8647-001.

Division(s): Marketing
Center(s) and Program(s): Entrepreneurship, Media & Technology
M - B Term
09:00AM to 12:15PM

Eric Baron (eb2039)
WJW 208
Division(s): Marketing
Center(s) and Program(s): Entrepreneurship
W - Full Term
09:00AM to 12:15PM

Michelle Greenwald (mg2084)
URI 332
Division(s): Marketing
M - A Term
05:45PM to 09:00PM

Raj Seshadri (rs3281)
URI 331

First class attendance is strongly encouraged.

Division(s): Marketing
R - Full Term
02:15PM to 05:30PM

Michel Pham (tdp4)
WJW 209

This course involves a field project for a client company.

Division(s): Marketing
M - Full Term
02:15PM to 05:30PM

Brendan Burns (bmb10)
David Lerner (dl2303)
Clifford Schorer (cjs24)
URI 307

Enrollment is via application only. First class attendance is mandatory. Only open to 2nd years; must abide by Master Class code of conduct.

Division(s): Management
Center(s) and Program(s): Entrepreneurship
R - Full Term
05:45PM to 09:00PM

William Duggan (wrd3)
Kenneth Favaro (kf2378)
URI 307

First class attendance is mandatory. Only open to 2nd years; must abide by Master Class code of conduct.

Division(s): Management
W - A Term
04:00PM to 07:15PM

Hitendra Wadhwa (hw2114)
URI 141
Division(s): Management
R - B Term
02:15PM to 05:30PM

Rick Larson (rl2423)
WJW 208
Division(s): Management
Center(s) and Program(s): Social Enterprise
T - B Term
02:15PM to 05:30PM

David Haber (dh2305)
WJW 208
Division(s): Management
Center(s) and Program(s): Entrepreneurship
M - Full Term
02:15PM to 05:30PM

Tracy Breslin (tb2568)
URI 329

This course will be taught by Tracy Breslin.

Division(s): Management
Center(s) and Program(s): Social Enterprise

James Liebman (jl32)

This class is available via application only. There are no biddable seats.

Division(s): Management
Center(s) and Program(s): Social Enterprise
T - B Term
02:15PM to 05:30PM

Amy Houston (ah2936)
URI 330

Please note: Class will not be held on 3/25. The make-up session will be held on Fri. April 25th at 10:45am - 2:00pm in Uris 330

Division(s): Management
Center(s) and Program(s): Social Enterprise
T - A Term
04:00PM to 07:15PM

Douglas Bauer (db2699)
URI 303
Division(s): Management
Center(s) and Program(s): Social Enterprise
W - Full Term
05:45PM to 09:00PM

Bruce Craven (bhc1)
WJW 310
Division(s): Management
T - A Term
09:00AM to 12:15PM

Robert Kulhan (rk2723)
URI 307

First class attendance is mandatory for all students, including those on a waitlist.

Division(s): Management
Center(s) and Program(s): Program on Social Intelligence
T - A Term
02:15PM to 05:30PM

Robert Kulhan (rk2723)
URI 307

First class attendance is mandatory for all students, including those on a waitlist.

Division(s): Management
Center(s) and Program(s): Program on Social Intelligence
M - B Term
02:15PM to 05:30PM

Bradley Aspel (ba2120)
URI 303

First class attendance is mandatory for all students, including those on a waitlist.

Division(s): Management
Center(s) and Program(s): Program on Social Intelligence
W - B Term
02:15PM to 05:30PM

Bradley Aspel (ba2120)
URI 303

First class attendance is mandatory for all students, including those on a waitlist.

Division(s): Management
Center(s) and Program(s): Program on Social Intelligence
MW - B Term
12:30PM to 02:00PM

Cliff Cramer (cc2663)
Robert Essner (re2222)
WJW 207
Division(s): Management
Center(s) and Program(s): Healthcare
W - Full Term
04:00PM to 07:15PM

Sunil Gulati (skg21)
Bernard Ichniowski (bei1)
URI 332

Please note that a special session may be held on Friday, April 4th to accomodate a guest speaker, and that enrolled students will be expected to attend. Confirmation of this session will be made once the semester begins.

Division(s): Management
Center(s) and Program(s): Media & Technology
W - B Term
02:15PM to 05:30PM

Evan Rawley (er2642)
URI 330

First class attendance is mandatory.

Division(s): Management
Half-Block Week: Jan 21-Jan 24 -
09:00AM to 03:00PM

David Ross (dr2175)
URI 140
Division(s): Management
T - Full Term
09:00AM to 12:15PM

Michael Preston (mp449)
URI 142
Division(s): Management
Center(s) and Program(s): Entrepreneurship
R - Full Term
09:00AM to 12:15PM

Michael Preston (mp449)
URI 330
Division(s): Management
Center(s) and Program(s): Entrepreneurship
R - B Term
05:45PM to 09:00PM

Ron Gonen (rg2127)
URI 141
Division(s): Management
Center(s) and Program(s): Entrepreneurship, Social Enterprise
R - A Term
02:15PM to 05:30PM

Ron Gonen (rg2127)
URI 142

First class attendance is mandatory.

Division(s): Management
Center(s) and Program(s): Entrepreneurship, Social Enterprise
M - B Term
09:00AM to 12:15PM

Orin Herskowitz (oh2120)
Jeffrey Sears (js2816)
URI 303

** Please note: the timing of this course has changed from 12:30pm - 3:45pm to 9:00am - 12:15pm**

Division(s): Management
Center(s) and Program(s): Entrepreneurship
B8521-001 - Lean LaunchPad
3.0 credit hours
Block Week 1: Jan 13-17 -
09:00AM to 05:00PM

Steven Blank (sgb2126)
On-Campus (Please see description)

Enrollment in this course is via application. Please see the Lang Center for more details.

Division(s): Management
T - Full Term
02:15PM to 05:30PM

Jack McGourty (jm723)
William O'Farrell (wo2148)
URI 142
Division(s): Management
Center(s) and Program(s): Entrepreneurship
M - Full Term
04:00PM to 07:15PM

Bob Dorf (rd2559)
URI 330
Division(s): Management
Center(s) and Program(s): Entrepreneurship
M - Full Term
12:30PM to 03:45PM

Murray Low (mbl2)
WJW 208
Division(s): Management
Center(s) and Program(s): Entrepreneurship
M - Full Term
02:15PM to 05:30PM

Jeffrey Harris (jah2126)
WJW 416

First class is mandatory and will require some preparatory reading.

Division(s): Finance
Center(s) and Program(s): Entrepreneurship
TR - B Term
04:00PM to 05:30PM

William Duggan (wrd3)
URI 301
Division(s): Management
Block Week 2: Jan 21-24; Jan 27 -
09:00AM to 05:00PM

Hitendra Wadhwa (hw2114)
URI 332

There is mandatory weekend retreat Jan. 31 - Feb. 2. The cost to attend is $400 for a shared hotel room.

Division(s): Management
Block Week 2: Jan 21-24; Jan 27 -
09:00AM to 05:00PM

Hitendra Wadhwa (hw2114)
URI 331

There is mandatory weekend retreat Mar. 7 - Mar. 9. The cost to attend is $400 for a shared hotel room.

Division(s): Management
Block Week 2: Jan 21-24; Jan 27 -
09:00AM to 05:00PM

Todd Jick (tdj2105)
URI 333
Division(s): Management
Block Week 1: Jan 13-17 -
09:00AM to 05:00PM

Bernard Ichniowski (bei1)
URI 307

Please note: Because of an assignment due January 6th, this class will not be available for waitlist bidding or adding during the Add/Drop period.

Division(s): Management
Center(s) and Program(s): Decision Making and Negotiations CDA
Block Week 2: Jan 21-24; Jan 27 -
09:00AM to 05:00PM

Michael Morris (mwm82)
URI 307
Division(s): Management
Center(s) and Program(s): Decision Making and Negotiations CDA
T - Full Term
09:00AM to 12:15PM

Alia Crum (ajc2216)
WJW 416
Division(s): Management
Center(s) and Program(s): Decision Making and Negotiations CDA
T - Full Term
02:15PM to 05:30PM

Alia Crum (ajc2216)
WJW 416
Division(s): Management
Center(s) and Program(s): Decision Making and Negotiations CDA
M - Full Term
09:00AM to 12:15PM

Oliver Siy (js4438)
URI 332

First class attendance is mandatory for all students, including those on a waitlist.

Division(s): Management
Center(s) and Program(s): Decision Making and Negotiations CDA
M - Full Term
02:15PM to 05:30PM

Oliver Siy (js4438)
URI 333

First class attendance is mandatory for all students, including those on a waitlist.

Division(s): Management
Center(s) and Program(s): Decision Making and Negotiations CDA
W - Full Term
09:00AM to 12:15PM

Crystal Reeck (cr2731)
URI 333
Division(s): Management
Center(s) and Program(s): Decision Making and Negotiations CDA
W - Full Term
02:15PM to 05:30PM

Crystal Reeck (cr2731)
URI 333
Division(s): Management
Center(s) and Program(s): Decision Making and Negotiations CDA
TR - B Term
09:00AM to 10:30AM

Todd Jick (tdj2105)
WJW 208
Division(s): Management
TR - B Term
10:45AM to 12:15PM

Todd Jick (tdj2105)
WJW 208
Division(s): Management
MW - B Term
02:15PM to 03:45PM

Todd Jick (tdj2105)
WJW 310
Division(s): Management
MW - B Term
04:00PM to 05:30PM

Todd Jick (tdj2105)
WJW 310
Division(s): Management
W - B Term
09:00AM to 12:15PM

John Wilson (jkw12)
URI 303

This course will be taught by John Wilson

Division(s): Finance
Center(s) and Program(s): Social Enterprise
MW - A Term
09:00AM to 10:30AM

Melanie Petsch (mp2941)
URI 142
Division(s): Finance
T - B Term
05:45PM to 09:00PM

Karl Mergenthaler (kcm19)
Michael Weinberg (mow5)
URI 140
Division(s): Finance
M - Full Term
04:00PM to 07:15PM

Marshall Sonenshine (ms3978)
WJW 209
Division(s): Finance
Center(s) and Program(s): Private Equity
W - Full Term
05:45PM to 09:00PM

Fabio Savoldelli (fs2304)
URI 333

Final project is (active) hedge fund visit or take home case.

Division(s): Finance
MW - Full Term
12:30PM to 02:00PM

Mark Zurack (mz2015)
URI 303
Division(s): Finance
W - Full Term
05:45PM to 09:00PM

Kian Ghazi (kg2531)
URI 329

Registration for this course is via application only.

Division(s): Finance
W - Full Term
02:15PM to 05:30PM

David Greenspan (dgg10)
Stirling Levy (sbl27)
Off-Campus (Please see description)
Division(s): Finance
TR - Full Term
05:45PM to 07:15PM

Bruce Greenwald (bg7)
Tano Santos (js1786)
URI 142

Class meets in URI 301 during the A-term and in URI 142 during the B-term.

Division(s): Finance
Center(s) and Program(s): Value Investing
TR - A Term
05:45PM to 07:15PM

Bruce Greenwald (bg7)
URI 301
Division(s): Finance
M - Full Term
05:45PM to 09:00PM

Daniel Krueger (dk546)
WJW 310
Division(s): Finance
Center(s) and Program(s): Value Investing
M - Full Term
05:45PM to 09:00PM

Scott Hendrickson (sh2331)
Off-Campus (Please see description)
Division(s): Finance
Center(s) and Program(s): Value Investing
T - Full Term
05:45PM to 09:00PM

David Horn (dmh137)
URI 305

Please note the location of this course has changed to URIS 305.

Division(s): Finance
Center(s) and Program(s): Value Investing
W - Full Term
05:45PM to 09:00PM

Jonathan Salinas (jls2125)
URI 301
Division(s): Finance
Center(s) and Program(s): Real Estate, Value Investing
W - Full Term
05:45PM to 09:00PM

Naveen Bhatia (nb2585)
URI 301
Division(s): Finance
Center(s) and Program(s): Value Investing
W - Full Term
05:45PM to 09:00PM

Michael Mauboussin (mjm55)
WJW 208
Division(s): Finance
Center(s) and Program(s): Value Investing
M - Full Term
05:45PM to 09:00PM

Ian McDonald (ipm2103)
WJW 311
Division(s): Finance
Center(s) and Program(s): Value Investing
B8367-001 - Internet Wars
3.0 credit hours
M - Full Term
05:45PM to 09:00PM

Jared Grusd (jeg2115)
URI 326
Division(s): Finance
Center(s) and Program(s): Media & Technology
T - Full Term
05:45PM to 09:00PM

Jonathan Knee (jk2110)
WJW 311
Division(s): Finance
Center(s) and Program(s): Media & Technology
B8363-001 - Carbon Finance
1.5 credit hours
W - A Term
02:15PM to 05:30PM

Bruce Usher (bmu2001)
WJW 208

Please note: class will not be held on January 29th. The class will be made up on February 21st.

Division(s): Finance
Center(s) and Program(s): Social Enterprise
F - A Term
12:45PM to 04:00PM

Robert Dewing (rd2415)
WJW 208

Please note: class will meet in WJW 209 on Feb 21

Division(s): Finance
MW - Full Term
12:30PM to 02:00PM

David Beim (dob1)
URI 326
Division(s): Finance
W - B Term
02:15PM to 05:30PM

Bruce Usher (bmu2001)
WJW 208

Please note: class will not be held on March 26th. It will be made up on April 18th.

Division(s): Finance
Center(s) and Program(s): Social Enterprise
TR - B Term
09:00AM to 10:30AM

Suresh Sundaresan (ms122)
URI 303
Division(s): Finance
Center(s) and Program(s): Social Enterprise
M - Full Term
04:00PM to 07:15PM

Brooks Klimley (bjk19)
URI 332

Attendace at first class session is mandatory.

Division(s): Finance
MW - Full Term
09:00AM to 10:30AM

David Beim (dob1)
URI 326
Division(s): Finance
TR - Full Term
06:20PM to 08:10PM

Patrick Bolton (pb2208)
Jeff Gordon (jg21)
On-Campus (Please see description)

This class is run by the Law School, and follows thier Academic Calendar. First class is January 21st in 102a Jerome Greene Hall.

Division(s): Finance
W - A Term
02:15PM to 05:30PM

Cliff Cramer (cc2663)
Jonathan Korngold (jk3501)
URI 330
Division(s): Finance
Center(s) and Program(s): Healthcare
W - Full Term
04:00PM to 07:15PM

Jeffrey Barclay (jab192)
Lynne Sagalyn (lbs4)
WJW 209

First class attendance is mandatory for all students, including those on a waitlist.

Division(s): Finance
M - A Term
04:30PM to 07:45PM

Yoel Kranz (yk2579)
Gil Menna (ggm2116)
Lynne Sagalyn (lbs4)
WJW 207

Please note the pre-term class meeting on January 27; attendance strongly requested. Attendance at first class Feb. 3th is mandatory.

Division(s): Finance
Center(s) and Program(s): Real Estate
T - Full Term
04:00PM to 07:15PM

Thomas Craig (tmc29)
URI 331

First class attendance is mandatory for all students, including those on a waitlist.

Division(s): Finance
Center(s) and Program(s): Real Estate
M - B Term
04:30PM to 07:45PM

Camille Douglas (cd2176)
WJW 207

First class attendance is mandatory for all students, including those on a waitlist.

Division(s): Finance
Center(s) and Program(s): Real Estate
T - A Term
09:00AM to 12:15PM

Michael Giliberto (mg2786)
URI 140

First class attendance is mandatory for all students, including those on a waitlist.

Division(s): Finance
Center(s) and Program(s): Real Estate
TR - Full Term
09:00AM to 10:30AM

Tomasz Piskorski (tp2252)
WJW 209

First class attendance is mandatory for all students, including those on a waitlist.

Division(s): Finance
Center(s) and Program(s): Real Estate
TR - Full Term
10:45AM to 12:15PM

Tomasz Piskorski (tp2252)
WJW 209

First class attendance is mandatory for all students, including those on a waitlist.

Division(s): Finance
Center(s) and Program(s): Real Estate
W - Full Term
10:45AM to 02:00PM

Margaret Cannella (mmc99)
URI 140
Division(s): Finance
Center(s) and Program(s): Private Equity, Value Investing
Block Week 1: Jan 13-17 -
09:00AM to 06:00PM

Ellen Carr (ec2895)
WJW 207

Please note: Margaret Cannella and Ellen Carr co-teach this course

Division(s): Finance
Center(s) and Program(s): Private Equity, Value Investing
M - Full Term
09:00AM to 12:15PM

Donna Hitscherich (dmh9)
URI 140
Division(s): Finance
Center(s) and Program(s): Private Equity
M - Full Term
12:30PM to 03:45PM

Donna Hitscherich (dmh9)
URI 140
Division(s): Finance
Center(s) and Program(s): Private Equity
T - Full Term
09:00AM to 12:15PM

Andrew Ang (aa610)
URI 326

This course was previously called Asset Management.

Division(s): Finance
M - Full Term
02:15PM to 05:30PM

Joel Stern (jms24)
WJW 415

PLEASE NOTE: This course has been cancelled as of January 24, 2014.

Division(s): Finance
T - Full Term
02:15PM to 05:30PM

Robert Willens (rw58)
URI 140
Division(s): Finance
MW - B Term
09:00AM to 10:30AM

Alessandro Citanna (ac2258)
URI 142
Division(s): Economics
MW - B Term
12:30PM to 02:00PM

Alessandro Citanna (ac2258)
URI 333
Division(s): Economics
M - Full Term
06:00PM to 09:30PM

Howard Corb (hmc11)
WJW 208

PLEASE NOTE: This course was cancelled on January 15, 2014.

Division(s): Finance
TR - Full Term
10:45AM to 12:15PM

Robert Hodrick (rh169)
URI 331
Division(s): Finance
B8308-001 - Debt Markets
3.0 credit hours
MW - Full Term
10:45AM to 12:15PM

Suresh Sundaresan (ms122)
URI 331
Division(s): Finance
MW - Full Term
09:00AM to 10:30AM

Marco DiMaggio (md3226)
URI 141
Division(s): Finance
MW - Full Term
12:30PM to 02:00PM

Marco DiMaggio (md3226)
WJW 209
Division(s): Finance
MW - Full Term
12:30PM to 02:00PM

Kent Daniel (kd2371)
URI 332
Division(s): Finance
MW - Full Term
02:15PM to 03:45PM

Kent Daniel (kd2371)
URI 332
Division(s): Finance
TR - Full Term
10:45AM to 12:15PM

Martin Cherkes (mc2797)
URI 141
Division(s): Finance
MW - Full Term
10:45AM to 12:15PM

Paul Tetlock (pt2238)
URI 141
Division(s): Finance
MW - Full Term
12:30PM to 02:00PM

Paul Tetlock (pt2238)
URI 141
Division(s): Finance
TR - A Term
04:00PM to 07:15PM

Martin Cherkes (mc2797)
WJW 207
Division(s): Finance
MW - Full Term
10:45AM to 12:15PM

Frederic Mishkin (fsm3)
URI 142
Division(s): Economics
MW - Full Term
12:30PM to 02:00PM

Frederic Mishkin (fsm3)
URI 142
Division(s): Economics
TR - A Term
09:00AM to 10:30AM

Andreas Mueller (am3747)
URI 332
Division(s): Economics
TR - A Term
10:45AM to 12:15PM

Andreas Mueller (am3747)
URI 332
Division(s): Economics
TR - A Term
02:15PM to 03:45PM

Andreas Mueller (am3747)
WJW 311
Division(s): Economics
M - Full Term
02:15PM to 05:30PM

Raul Katz (rk2377)
URI 141
Division(s): Economics
TR - Full Term
02:15PM to 03:45PM

Travis Bradford (tb2476)
URI 331
Division(s): Economics
Center(s) and Program(s): Social Enterprise
T - B Term
02:15PM to 05:30PM

Frank Lichtenberg (frl1)
URI 307
Division(s): Economics
Center(s) and Program(s): Healthcare
W - Full Term
12:30PM to 03:45PM

Jonas Hjort (jh3326)
URI 331
Division(s): Economics
Center(s) and Program(s): Social Enterprise
R - Full Term
02:15PM to 05:30PM

Eli Noam (emn1)
URI 307
Division(s): Business
Center(s) and Program(s): Media & Technology
MW - A Term
12:30PM to 02:00PM

Ann Bartel (apb2)
URI 333
Division(s): Economics
M - A Term
12:30PM to 03:45PM

Ava Seave (as2486)
URI 306

Course will include a final presentation to companies in addition to the 6 class sessions.

Division(s): Economics
Center(s) and Program(s): Media & Technology
Bootcamp: Feb. 7, Feb. 8, Feb. 9 only -
10:00AM to 05:00PM

Sameer Maskey (srm2005)
On-Campus (Please see description)

Class meets Feb. 7, Feb. 8 and Feb. 9 only in the International Affairs Building (SIPA), rooom 1501

Division(s): Management
Center(s) and Program(s): Entrepreneurship
M - Full Term
04:00PM to 07:15PM

Sameer Maskey (srm2005)
URI 142
Division(s): Management
Center(s) and Program(s): Entrepreneurship
MW - Full Term
04:00PM to 05:30PM

Evan Picoult (ecp18)
URI 331

Please note: this class has been cancelled for the Spring 2014 semester.

T - A Term
02:15PM to 05:30PM

David Juran (dj114)
WJW 209
T - B Term
09:00AM to 12:15PM

David Juran (dj114)
URI 332
T - B Term
02:15PM to 05:30PM

David Juran (dj114)
WJW 209
W - Full Term
05:45PM to 09:00PM

Ziv Katalan (zk16)
URI 140
R - Full Term
09:00AM to 12:15PM

Ziv Katalan (zk16)
URI 140
R - Full Term
09:00AM to 12:15PM

Medini Singh (ms2149)
URI 326
R - Full Term
02:15PM to 05:30PM

Medini Singh (ms2149)
URI 141
MW - B Term
09:00AM to 10:30AM

Medini Singh (ms2149)
URI 330
MW - B Term
10:45AM to 12:15PM

Medini Singh (ms2149)
URI 330
MW - B Term
02:15PM to 03:45PM

Medini Singh (ms2149)
WJW 311
T - Full Term
02:15PM to 05:30PM

Trevor Harris (tsh1)
URI 326
Division(s): Accounting
MW - Full Term
10:45AM to 12:15PM

Sharon Katz (sk2280)
WJW 311
Division(s): Accounting
MW - Full Term
12:30PM to 02:00PM

Sharon Katz (sk2280)
WJW 311
Division(s): Accounting
MW - Full Term
04:00PM to 05:30PM

Sharon Katz (sk2280)
WJW 311
Division(s): Accounting
TR - Full Term
10:45AM to 12:15PM

Gil Sadka (gs2235)
WJW 311
Division(s): Accounting
TR - Full Term
02:15PM to 03:45PM

Gil Sadka (gs2235)
URI 332
Division(s): Accounting
TR - Full Term
04:00PM to 05:30PM

Gil Sadka (gs2235)
URI 332
Division(s): Accounting
TR - B Term
09:00AM to 10:30AM

Fabrizio Ferri (ff2270)
WJW 310
Division(s): Accounting
TR - B Term
10:45AM to 12:15PM

Fabrizio Ferri (ff2270)
WJW 310
Division(s): Accounting
TR - B Term
02:15PM to 03:45PM

Fabrizio Ferri (ff2270)
WJW 310
Division(s): Accounting

Wei Jiang (wj2006)
MW - A Term
02:15PM to 03:45PM

Kinshuk Jerath (kj2323)
WJW 310

This is a core class, formerly titled Managing Marketing Programs.

Division(s): Marketing
MW - A Term
04:00PM to 05:30PM

Kinshuk Jerath (kj2323)
WJW 310

This is a core class, formerly titled Managing Marketing Programs.

Division(s): Marketing
TR - A Term
02:15PM to 03:45PM

Olivier Toubia (ot2107)
WJW 208

This is a core class, formerly titled Managing Marketing Programs.

Division(s): Marketing
TR - A Term
04:00PM to 05:30PM

Olivier Toubia (ot2107)
WJW 208

This is a core class, formerly titled Managing Marketing Programs.

Division(s): Marketing
TR - A Term
09:00AM to 10:30AM

Andrew Gershoff (ag644)
WJW 208

This is a core class, formerly titled Managing Marketing Programs.

Division(s): Marketing
TR - A Term
10:45AM to 12:15PM

Andrew Gershoff (ag644)
WJW 208

This is a core class, formerly titled Managing Marketing Programs.

Division(s): Marketing
MW - A Term
09:00AM to 10:30AM

Andrew Gershoff (ag644)
WJW 208

This is a core class, formerly titled Managing Marketing Programs.

Division(s): Marketing
MW - A Term
10:45AM to 12:15PM

Andrew Gershoff (ag644)
WJW 208

This is a core class, formerly titled Managing Marketing Programs.

Division(s): Marketing
B6601-001 - Marketing
1.5 credit hours
MW - B Term
10:45AM to 12:15PM

Eva Ascarza (ea2495)
URI 326

This is a core class, formerly titled Marketing Strategy.

Division(s): Marketing
B6601-002 - Marketing
1.5 credit hours
MW - B Term
04:00PM to 05:30PM

Eva Ascarza (ea2495)
URI 326

This is a core class, formerly titled Marketing Strategy.

Division(s): Marketing
B6601-003 - Marketing
1.5 credit hours
MW - B Term
02:15PM to 03:45PM

Eva Ascarza (ea2495)
URI 326

This is a core class, formerly titled Marketing Strategy.

Division(s): Marketing
MW - A Term
02:15PM to 03:45PM

Dan Wang (djw2104)
WJW 207

This is a core class.

Division(s): Management
MW - A Term
10:45AM to 12:15PM

Dan Wang (djw2104)
WJW 207

This is a core class.

Division(s): Management
MW - A Term
09:00AM to 10:30AM

Dan Wang (djw2104)
WJW 207

This is a core class.

Division(s): Management
Lead Block Week -
09:00AM to 12:15PM

Adam Galinsky (ag2514)
WJW 207

This is a core class.

Division(s): Management
Lead Block Week -
09:00AM to 12:15PM

Katherine Phillips (kp2447)
WJW 208

This is a core class.

Division(s): Management
Lead Block Week -
02:30PM to 05:45PM

Katherine Phillips (kp2447)
WJW 208

This is a core class.

Division(s): Management
MW - Full Term
09:00AM to 10:30AM

Enrichetta Ravina (er2463)
WJW 209

This is a core class.

Division(s): Finance
MW - Full Term
02:15PM to 03:45PM

Enrichetta Ravina (er2463)
WJW 209

This is a core class.

Division(s): Finance
MW - Full Term
10:45AM to 12:15PM

Enrichetta Ravina (er2463)
WJW 209

This is a core class.

Division(s): Finance
TR - B Term
10:45AM to 12:15PM

John Donaldson (jd34)
WJW 207

This is a core class.

Division(s): Economics
TR - B Term
09:00AM to 10:30AM

John Donaldson (jd34)
WJW 207

This is a core class.

Division(s): Economics
TR - B Term
02:15PM to 03:45PM

John Donaldson (jd34)
WJW 207

This is a core class.

Division(s): Economics
TR - A Term
10:45AM to 12:15PM

Nachum Sicherman (ns38)
WJW 207

This is a core class.

Division(s): Economics
TR - A Term
09:00AM to 10:30AM

Nachum Sicherman (ns38)
WJW 207

This is a core class.

Division(s): Economics
TR - A Term
02:15PM to 03:45PM

Nachum Sicherman (ns38)
WJW 207

This is a core class.

Division(s): Economics
MW - A Term
04:00PM to 05:30PM

Carri Chan (cc3179)
URI 303

This is a core class.

MW - A Term
10:45AM to 12:15PM

Carri Chan (cc3179)
URI 303

This is a core class.

MW - A Term
09:00AM to 10:30AM

Carri Chan (cc3179)
URI 303

This is a core class.

MW - A Term
02:15PM to 03:45PM

Carri Chan (cc3179)
URI 303

This is a core class.

TR - A Term
02:15PM to 03:45PM

Gabriel Weintraub (gyw2105)
WJW 310

This is a core class.

TR - A Term
09:00AM to 10:30AM

Gabriel Weintraub (gyw2105)
WJW 310

This is a core class.

TR - A Term
10:45AM to 12:15PM

Gabriel Weintraub (gyw2105)
WJW 310

This is a core class.

TR - A Term
04:00PM to 05:30PM

Gabriel Weintraub (gyw2105)
WJW 310

This is a core class.

MW - B Term
02:15PM to 03:45PM

Ciamac Moallemi (ccm2128)
WJW 207

This is a core class.

MW - B Term
10:45AM to 12:15PM

Ciamac Moallemi (ccm2128)
WJW 207

This is a core class.

MW - B Term
09:00AM to 10:30AM

Ciamac Moallemi (ccm2128)
WJW 207

This is a core class.

MW - A Term (Stats)
10:45AM to 12:15PM

Paul Glasserman (pg20)
URI 326

This is a core class.

MW - A Term (Stats)
04:00PM to 05:30PM

Paul Glasserman (pg20)
URI 326

This is a core class.

MW - A Term (Stats)
02:15PM to 03:45PM

Paul Glasserman (pg20)
URI 326

This is a core class.

TR - Full Term
02:15PM to 03:45PM

Moritz Hiemann (mh3338)
URI 303

This is a core class.

Division(s): Accounting
TR - Full Term
10:45AM to 12:15PM

Moritz Hiemann (mh3338)
URI 303

This is a core class.

Division(s): Accounting
TR - Full Term
04:00PM to 05:30PM

Edwige Cheynel (ec2694)
WJW 311

This is a core class.

Division(s): Accounting

Faculty (InsStaff)
EMBA Fri/Sat Core
Hitendra Wadhwa (hw2114)
Division(s): Marketing
EMBA Fri/Sat Core
Hitendra Wadhwa (hw2114)
Division(s): Marketing
EMBA Americas Core
Sheena Iyengar (ss957)
Division(s): Management
EMBA Saturday Core
Marc Giannoni (mg2190)
Division(s): Economics
EMBA Saturday Core
Marc Giannoni (mg2190)
Division(s): Economics
EMBA Fri/Sat Core
Raymond Fisman (rf250)
Division(s): Economics
EMBA Fri/Sat Core
Raymond Fisman (rf250)
Division(s): Economics
EMBA Saturday Core
Andrea Prat (ap3116)
Division(s): Economics
EMBA Saturday Core
Andrea Prat (ap3116)
Division(s): Economics
EMBA Fri/Sat Core
Nelson Fraiman (nmf1)
EMBA Fri/Sat Core
Nelson Fraiman (nmf1)
EMBA Fri/Sat Core
Garrett Van Ryzin (gjv1)
EMBA Fri/Sat Core
Garrett Van Ryzin (gjv1)
EMBA Saturday Core
Robert Phillips (rp2051)
EMBA Saturday Core
Robert Phillips (rp2051)
EMBA Americas Core
Donald Sexton (des5)